Mi az a mediáció egyáltalán?
Mediáció során két, egymással vitában álló fél egy harmadik semleges fél (a mediátor) segítségével rendezi konfliktusát. Kamaszmediációban a kamasz és szülője konfliktusát kezeljük. A mediátor nem ad tanácsot, de olyan teret és kommunikációs kereteket hoz létre, amelyben lehetővé válik a kölcsönös bizalomépítés, együttműködés és a mindenki számára kielégítő megegyezés. A tapasztalat azt mutatja, hogy ha az egymással vitában álló felek el tudnak jutni odáig, hogy mediátor segítségét kérjék, akkor az esetek nagy többségében a mediációban megoldást is sikerül találni konfliktusukra.
Miért lenne könnyebb egy mediátor segítségével megegyezni a kamaszommal, ha egyedül sem bírok vele?
A mediációban a felek egyenlőek, mindketten önkéntes alapon vannak jelen és olyan megegyezésre törekszünk, amellyel mindkét fél elégedett. A kamaszok nagyra értékelik, ha meghallgatják véleményüket és egyenrangú partnernek tekintik őket, a mediációban pedig pontosan ez történik. Egy semleges mediátorban könnyebben megbízik, hiszen a mediátornak nincsenek vele szemben elvárásai, így a kamasz minden bizonnyal együttműködőbb lesz, mint ahogyan azt a mindennapokban tapasztalod.
A kamaszom szóba sem áll velem. Hogyan győzhetném meg akkor, hogy részt vegyen a mediációban?
A kamasznak is érdeke a megegyezés, ő sem érzi jól magát, ha otthon nagy a feszültség. A mediációban lehetősége nyílik arra, hogy nagyobb beleszólást kapjon az őt érintő kérdésekbe, és ő pontosan ezt szeretné. Mindez ugyanakkor úgy történik, hogy te is végig jelen vagy, szemmel tartod a folyamatot, és nem születik megállapodás a te beleegyezésed nélkül. Ha kamaszodnak elmondod mindazt, amit tudsz a mediációról és hogy miért lehet ez jó neki, jó eséllyel nyitott lesz arra, hogy részt vegyen a folyamatban. Ha mégsem, akkor egyéni konzultáció keretében csak veled is tudunk azon dolgozni, hogy kamaszoddal könnyebben tudd kezelni a felmerülő konfliktusokat.
Mi van, ha én mást gondolok a gyereknevelésről, mint a mediátor?
A mediátor semleges, sohasem ad tanácsot. A gyermek legalapvetőbb érdekeit természetesen szem előtt tartja, de konkrét nevelési kérdésben nem foglal állást. A mediáció során nem a mediátor tesz javaslatot a megegyezésre, hanem te és kamasz gyermeked saját igényeitekre, szükségleteitekre építve fogtok megegyezni, a mediátor csak a kereteket biztosítja ehhez.
Én általában egész jól megvagyok a kamaszommal, csak néha vannak konfliktusaink. Érdemes így is kipróbálni a mediációt?
Ha általában jól működik a párbeszéd köztetek és van bizalom egymás felé, az nagyon jó kiindulási alap. Ha mindezek mellett van olyan konfliktusotok, amiben nehezen vergődtök zöld ágra, akkor természetesen érdemes kipróbálni a mediációt. A jó kapcsolatotokra alapozva minden bizonnyal gyors lesz a folyamat és hamar megtaláljátok a mindenkinek megfelelő megoldást.
Velünk együtt élő másik szülő ugyanúgy érintett ebben a helyzetben, ő is eljöjjön a mediációra?
Igen, ha ő is részese a kamasszal fennálló konfliktusnak, akkor jó, ha mindkét szülő résztvesz a mediációs folyamatban, hogy valóban olyan megegyezés szülessen, amellyel minden érintett elégedett, és amelyet be is tartanak.
A mediáció legnagyobb hozadéka a konkrét ügyekben való megegyezésen túl az, hogy javul a sérült kapcsolat, kamasz és szülője pedig nyitottabbá válik egymás irányában. A mediációban mindketten megtapasztalják, hogy az őszinteség és a bizalom nem csak lehetséges, de lényegesen hozzá is segíti őket ahhoz, hogy jobban érezzék magukat a mindennapokban.
Ezek a bejegyzések is érdekelhetnek: