Mit nyerünk a mediációval? Mit nyerünk azzal, ha két, egymással vitában álló fél külső, pártatlan segítséggel rendezni tudja a konfliktusát? Ennek értéke nehezen megbecsülhető. De gondoljuk csak meg: mennyi időt fordítunk egy nap arra, hogy konfliktusos kapcsolatainkban próbálunk jobban-rosszabbul, de valahogyan előrelépni? Vagy hogy családtagjaink, kollégáink számára próbálunk támogatást nyújtani, hogy boldogulni tudjanak egymással? Gondoljunk csak a hosszú évek, akár évtizedek óta meglévő kapcsolati elakadásainkra: mennyi lehetőségtől fosztanak meg bennünket?
Egy üzleti mediációs ügyfelek körében végzett (nem reprezentatív) felmérés* szerint a vezetők idejük 30-40%-át kollégáik konfliktusainak kezelésével kénytelenek tölteni. Ha ennek az időnek csak a felét megspórolhatnák, annak értéke pénzben kifejezve is számottevő lenne. Családi kapcsolatok helyreállításának értéke pedig aligha fejezhető ki ilyen módon.
A mediáció előnyei
Ha egy konfliktus elmérgesedik, akkor gyakran peres eljárásra kerül sor. Mediációval ez sok esetben megelőzhető, ezért is nevezik alternatív vitarendezési eljárásnak. Milyen előnyökkel jár a mediáció a peres eljáráshoz képest?
- Míg a peres eljárás akár évekig elhúzódó, költséges folyamat, addig a mediáció gyors (néhány alkalom elég) és ebből következően lényegesen olcsóbb is.
Egy bírósági eljárás során általában olyan döntés születik, amellyel legalább az egyik (vagy akár mindkét) fél elégedetlen. A mediációban ugyanakkor a döntés nem kívülről érkezik, hanem maguk a felek alakítják azt ki, így csak olyan megállapodás születhet, amellyel minden fél egyetért, amelyben mindkét fél nyertesnek érezheti magát. - Mivel a döntéssel a felek egyetértenek, el is tudnak köteleződni mellette. Ebből adódóan a megállapodás betartása és a tartós együttműködés is valószínűbb.
- A felek a mediációs folyamatban önkéntesen vesznek részt és mindvégig megtartják a kontrollt (beleértve azt is, hogy mennyi információt kívánnak megosztani magukról).
- A mediációs folyamatban olyan konstruktív légkör alakul ki, ahol a felek bármilyen ötletet, lehetőséget, erőforrást bevonhatnak, ami segíteni tud a helyzet békés és eredményes rendezésében. A megoldási lehetőségeknek így tágabb spektruma tárul fel előttük, mint azt korábban gondolták volna.
- A mediációs folyamatban (szemben a peres eljárással) a felek közötti bizalom gyakran újra erősödik, ami a jövőbeni konfliktusok elmérgesedését is segít megelőzni.
A mediációval minden fél jobban jár
Adódik a kérdés: ha ennyi előnye van a mediációnak a peres eljáráshoz képest, akkor miért nem használjuk a mediációt sokkal gyakrabban? Ennek egyik oka, hogy a mediáció nálunk még alig ismert. Leginkább talán a mediátor segítségével történő válás a nálunk legelterjedtebb formája. A másik ok, hogy a mediációnak vannak induló feltételei. Például csak akkor működik, ha mindkét fél érdekelt a helyzet megoldásában. Sajnos gyakran előfordul, hogy ha vitánk van, akkor nem megoldásra, hanem a másik fél ellehetetlenítésére törekszünk. A mediáció elterjedtsége tehát kultúrafüggő is.
Pedig a mediációval minden fél jobban jár. Két, külföldön dolgozó, európai, illetve amerikai mediációs ügyekkel foglalkozó szakemberrel is sikerült beszélgetnem az elmúlt hetekben arról, hogy hogyan működik náluk a mediáció. Mindketten arról számoltak be, hogy a mediáció teljesen bevett módszer az üzleti világban, egész egyszerűen sokkal jobban megéri, mint perre vinni vagy hosszú ideig megoldatlanul hagyni egy konfliktust.
Bízom benne, hogy a mediáció fokozatos térnyerése nálunk is erősíti majd azt a kultúrát, ahol az együttműködés, a megoldás, a pozitív jövőkép az elsődleges.
Ezek a bejegyzések is érdekelhetnek: